< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1035 (MXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1035 година од новата ера, 35. од вториот милениум, 35. од XI век и шеста од 1030-тите.

1035 во разни календари
Грегоријански календар1035
MXXXV
Ab urbe condita1788
Ерменски календар484
ԹՎ ՆՁԴ
Асирски календар5785
Балиски календар956–957
Бенгалски календар442
Берберски календар1985
Будистички календар1579
Бурмански календар397
Византиски календар6543–6544
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3731 или 3671
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3732 или 3672
Коптски календар751–752
Етиопски календар1027–1028
Еврејски календар4795–4796
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1091–1092
 - Сачка ера956–957
 - Кали-југа4135–4136
Холоценски календар11035
Игбоански календар35–36
Ирански календар413–414
Исламски календар426–427
Јапонски календарЧоген 8
(長元8年)
Јавански календар938–939
Јулијански календар1035
MXXXV
Корејски календар3368
Мингуо-календар877 пред Р. Кина
民前877年
Нанакшахи−433
Селевкидски календар1346/1347 г.г.
Тајландски сончев календар1577–1578
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1161 или 780 или 8
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1162 или 781 или 9

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6543 и 6544 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5785 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4795 и 4796 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1788.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1035 година се протега во 3671 и 3672, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3731 и 3732 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1578. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 426 и 427 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди