< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1062 (MLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1062 година од новата ера, 62. од вториот милениум, 62. од XI век и трета од 1060-тите.

1062 во разни календари
Грегоријански календар1062
MLXII
Ab urbe condita1815
Ерменски календар511
ԹՎ ՇԺԱ
Асирски календар5812
Балиски календар983–984
Бенгалски календар469
Берберски календар2012
Будистички календар1606
Бурмански календар424
Византиски календар6570–6571
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3758 или 3698
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3759 или 3699
Коптски календар778–779
Етиопски календар1054–1055
Еврејски календар4822–4823
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1118–1119
 - Сачка ера983–984
 - Кали-југа4162–4163
Холоценски календар11062
Игбоански календар62–63
Ирански календар440–441
Исламски календар453–454
Јапонски календарКохеј 5
(康平5年)
Јавански календар965–966
Јулијански календар1062
MLXII
Корејски календар3395
Мингуо-календар850 пред Р. Кина
民前850年
Нанакшахи−406
Селевкидски календар1373/1374 г.г.
Тајландски сончев календар1604–1605
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1188 или 807 или 35
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1189 или 808 или 36

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6570 и 6571 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5812 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4822 и 4823 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1815.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1062 година се протега во 3698 и 3699, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3758 и 3759 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1605. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 453 и 454 исламска година.

Настани

уреди
 
Харолд Годвинсон на тапесеријата од Баје

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди