< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

63 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 63. година пред новата ера, 63. од првиот милениум п.н.е., 63. од 1 век п.н.е. и четвртта од 60-тите п.н.е.

64 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар64 п.н.е.
LXIII п.н.е.
Ab urbe condita690
Староегипетска ераXXXIII династија, 260
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 17
Старогрчка ера179. олимпијада (победник
Асирски календар4687
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−656
Берберски календар887
Будистички календар481
Бурмански календар−701
Византиски календар5445–5446
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2633 или 2573
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2634 или 2574
Коптски календар−347 – −346
Етиопски календар−71 – −70
Еврејски календар3697–3698
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−7 – −6
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3037–3038
Холоценски календар9937
Ирански календар685 п.п. – 684 п.п.
Исламски календар706 п.х. – 705 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2270
Мингуо-календар1975 пред Р. Кина
民前1975年
Нанакшахи−1531
Селевкидски календар248/249 г.г.
Тајландски сончев календар479–480
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
63 или −318 или −1090
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
64 или −317 или −1089

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5445 и 5446 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4687 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3697 и 3698 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 690.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 63 година се протега во 2573 и 2574, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2633 и 2634 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 480. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 705 и 704 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...