< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

846 (DCCCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 846 година од новата ера, 846. од првиот милениум, 46. од IX век и седма од 840-тите.

846 во разни календари
Грегоријански календар846
DCCCXLVI
Ab urbe condita1599
Ерменски календар295
ԹՎ ՄՂԵ
Асирски календар5596
Балиски календар767–768
Бенгалски календар253
Берберски календар1796
Будистички календар1390
Бурмански календар208
Византиски календар6354–6355
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3542 или 3482
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3543 или 3483
Коптски календар562–563
Етиопски календар838–839
Еврејски календар4606–4607
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера902–903
 - Сачка ера767–768
 - Кали-југа3946–3947
Холоценски календар10846
Ирански календар224–225
Исламски календар231–232
Јапонски календарЏова 13
(承和13年)
Јавански календар743–744
Јулијански календар846
DCCCXLVI
Корејски календар3179
Мингуо-календар1066 пред Р. Кина
民前1066年
Нанакшахи−622
Селевкидски календар1157/1158 г.г.
Тајландски сончев календар1388–1389
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
972 или 591 или −181
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
973 или 592 или −180

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6354 и 6355 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5596 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4606 и 4607 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1599.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 846 година се протега во 3482 и 3483, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3542 и 3543 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1389. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 231 и 232 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди