< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

894 (DCCCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 894 година од новата ера, 894. од првиот милениум, 94. од IX век и петта од 890-тите.

894 во разни календари
Грегоријански календар894
DCCCXCIV
Ab urbe condita1647
Ерменски календар343
ԹՎ ՅԽԳ
Асирски календар5644
Балиски календар815–816
Бенгалски календар301
Берберски календар1844
Будистички календар1438
Бурмански календар256
Византиски календар6402–6403
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3590 или 3530
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3591 или 3531
Коптски календар610–611
Етиопски календар886–887
Еврејски календар4654–4655
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера950–951
 - Сачка ера815–816
 - Кали-југа3994–3995
Холоценски календар10894
Ирански календар272–273
Исламски календар280–281
Јапонски календарКанпјо 6
(寛平6年)
Јавански календар792–793
Јулијански календар894
DCCCXCIV
Корејски календар3227
Мингуо-календар1018 пред Р. Кина
民前1018年
Нанакшахи−574
Селевкидски календар1205/1206 г.г.
Тајландски сончев календар1436–1437
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1020 или 639 или −133
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1021 или 640 или −132

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6402 и 6403 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5644 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4654 и 4655 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1647.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 894 година се протега во 3530 и 3531, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3590 и 3591 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1437. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 280 и 281 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди