< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

890 (DCCCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 890 година од новата ера, 890. од првиот милениум, 90. од IX век и прва од 890-тите.

890 во разни календари
Грегоријански календар890
DCCCXC
Ab urbe condita1643
Ерменски календар339
ԹՎ ՅԼԹ
Асирски календар5640
Балиски календар811–812
Бенгалски календар297
Берберски календар1840
Будистички календар1434
Бурмански календар252
Византиски календар6398–6399
Кинески календар己酉(зем. петел)
3586 или 3526
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3587 или 3527
Коптски календар606–607
Етиопски календар882–883
Еврејски календар4650–4651
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера946–947
 - Сачка ера811–812
 - Кали-југа3990–3991
Холоценски календар10890
Ирански календар268–269
Исламски календар276–277
Јапонски календарКанпјо 2
(寛平2年)
Јавански календар788–789
Јулијански календар890
DCCCXC
Корејски календар3223
Мингуо-календар1022 пред Р. Кина
民前1022年
Нанакшахи−578
Селевкидски календар1201/1202 г.г.
Тајландски сончев календар1432–1433
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1016 или 635 или −137
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1017 или 636 или −136

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6398 и 6399 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5640 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4650 и 4651 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1643.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 890 година се протега во 3526 и 3527, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3586 и 3587 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1433. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 276 и 277 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди