< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

875 (DCCCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 875 година од новата ера, 875. од првиот милениум, 75. од IX век и шеста од 870-тите.

875 во разни календари
Грегоријански календар875
DCCCLXXV
Ab urbe condita1628
Ерменски календар324
ԹՎ ՅԻԴ
Асирски календар5625
Балиски календар796–797
Бенгалски календар282
Берберски календар1825
Будистички календар1419
Бурмански календар237
Византиски календар6383–6384
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3571 или 3511
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3572 или 3512
Коптски календар591–592
Етиопски календар867–868
Еврејски календар4635–4636
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера931–932
 - Сачка ера796–797
 - Кали-југа3975–3976
Холоценски календар10875
Ирански календар253–254
Исламски календар261–262
Јапонски календарЏоган 17
(貞観17年)
Јавански календар773–774
Јулијански календар875
DCCCLXXV
Корејски календар3208
Мингуо-календар1037 пред Р. Кина
民前1037年
Нанакшахи−593
Селевкидски календар1186/1187 г.г.
Тајландски сончев календар1417–1418
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1001 или 620 или −152
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1002 или 621 или −151

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6383 и 6384 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5625 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4635 и 4636 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1628.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 875 година се протега во 3511 и 3512, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3571 и 3572 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1418. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 261 и 262 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   875 на Ризницата ?