< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

817 (DCCCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 817 година од новата ера, 817. од првиот милениум, 17. од IX век и осма од 810-тите.

817 во разни календари
Грегоријански календар817
DCCCXVII
Ab urbe condita1570
Ерменски календар266
ԹՎ ՄԿԶ
Асирски календар5567
Балиски календар738–739
Бенгалски календар224
Берберски календар1767
Будистички календар1361
Бурмански календар179
Византиски календар6325–6326
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3513 или 3453
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3514 или 3454
Коптски календар533–534
Етиопски календар809–810
Еврејски календар4577–4578
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера873–874
 - Сачка ера738–739
 - Кали-југа3917–3918
Холоценски календар10817
Ирански календар195–196
Исламски календар201–202
Јапонски календарКонин 8
(弘仁8年)
Јавански календар713–714
Јулијански календар817
DCCCXVII
Корејски календар3150
Мингуо-календар1095 пред Р. Кина
民前1095年
Нанакшахи−651
Селевкидски календар1128/1129 г.г.
Тајландски сончев календар1359–1360
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
943 или 562 или −210
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
944 или 563 или −209

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6325 и 6326 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5567 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4577 и 4578 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1570.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 817 година се протега во 3453 и 3454, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3513 и 3514 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1360. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 201 и 202 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   817 на Ризницата ?