< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

825 (DCCCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 825 година од новата ера, 825. од првиот милениум, 25. од IX век и шеста од 820-тите.

825 во разни календари
Грегоријански календар825
DCCCXXV
Ab urbe condita1578
Ерменски календар274
ԹՎ ՄՀԴ
Асирски календар5575
Балиски календар746–747
Бенгалски календар232
Берберски календар1775
Будистички календар1369
Бурмански календар187
Византиски календар6333–6334
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3521 или 3461
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3522 или 3462
Коптски календар541–542
Етиопски календар817–818
Еврејски календар4585–4586
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера881–882
 - Сачка ера746–747
 - Кали-југа3925–3926
Холоценски календар10825
Ирански календар203–204
Исламски календар209–210
Јапонски календарТенчо 2
(天長2年)
Јавански календар721–722
Јулијански календар825
DCCCXXV
Корејски календар3158
Мингуо-календар1087 пред Р. Кина
民前1087年
Нанакшахи−643
Селевкидски календар1136/1137 г.г.
Тајландски сончев календар1367–1368
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
951 или 570 или −202
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
952 или 571 или −201

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6333 и 6334 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5575 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4585 и 4586 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1578.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 825 година се протега во 3461 и 3462, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3521 и 3522 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1368. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 209 и 210 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди