< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

808 (DCCCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 808 година од новата ера, 808. од првиот милениум, 8. од IX век и деветта од 800-тите.

808 во разни календари
Грегоријански календар808
DCCCVIII
Ab urbe condita1561
Ерменски календар257
ԹՎ ՄԾԷ
Асирски календар5558
Балиски календар729–730
Бенгалски календар215
Берберски календар1758
Будистички календар1352
Бурмански календар170
Византиски календар6316–6317
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3504 или 3444
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3505 или 3445
Коптски календар524–525
Етиопски календар800–801
Еврејски календар4568–4569
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера864–865
 - Сачка ера729–730
 - Кали-југа3908–3909
Холоценски календар10808
Ирански календар186–187
Исламски календар192–193
Јапонски календарDaidō 3
(大同3年)
Јавански календар704–705
Јулијански календар808
DCCCVIII
Корејски календар3141
Мингуо-календар1104 пред Р. Кина
民前1104年
Нанакшахи−660
Селевкидски календар1119/1120 г.г.
Тајландски сончев календар1350–1351
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
934 или 553 или −219
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
935 или 554 или −218

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6316 и 6317 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5558 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4568 и 4569 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1561.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 808 година се протега во 3444 и 3445, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3504 и 3505 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1351. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 192 и 193 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди