< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

819 (DCCCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 819 година од новата ера, 819. од првиот милениум, 19. од IX век и последна од 810-тите.

819 во разни календари
Грегоријански календар819
DCCCXIX
Ab urbe condita1572
Ерменски календар268
ԹՎ ՄԿԸ
Асирски календар5569
Балиски календар740–741
Бенгалски календар226
Берберски календар1769
Будистички календар1363
Бурмански календар181
Византиски календар6327–6328
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3515 или 3455
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3516 или 3456
Коптски календар535–536
Етиопски календар811–812
Еврејски календар4579–4580
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера875–876
 - Сачка ера740–741
 - Кали-југа3919–3920
Холоценски календар10819
Ирански календар197–198
Исламски календар203–204
Јапонски календарКонин 10
(弘仁10年)
Јавански календар715–716
Јулијански календар819
DCCCXIX
Корејски календар3152
Мингуо-календар1093 пред Р. Кина
民前1093年
Нанакшахи−649
Селевкидски календар1130/1131 г.г.
Тајландски сончев календар1361–1362
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
945 или 564 или −208
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
946 или 565 или −207

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6327 и 6328 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5569 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4579 и 4580 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1572.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 819 година се протега во 3455 и 3456, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3515 и 3516 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1362. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 203 и 204 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди