< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

886 (DCCCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 886 година од новата ера, 886. од првиот милениум, 86. од IX век и седма од 880-тите.

886 во разни календари
Грегоријански календар886
DCCCLXXXVI
Ab urbe condita1639
Ерменски календар335
ԹՎ ՅԼԵ
Асирски календар5636
Балиски календар807–808
Бенгалски календар293
Берберски календар1836
Будистички календар1430
Бурмански календар248
Византиски календар6394–6395
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3582 или 3522
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3583 или 3523
Коптски календар602–603
Етиопски календар878–879
Еврејски календар4646–4647
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера942–943
 - Сачка ера807–808
 - Кали-југа3986–3987
Холоценски календар10886
Ирански календар264–265
Исламски календар272–273
Јапонски календарНина 2
(仁和2年)
Јавански календар784–785
Јулијански календар886
DCCCLXXXVI
Корејски календар3219
Мингуо-календар1026 пред Р. Кина
民前1026年
Нанакшахи−582
Селевкидски календар1197/1198 г.г.
Тајландски сончев календар1428–1429
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1012 или 631 или −141
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1013 или 632 или −140

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6394 и 6395 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5636 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4646 и 4647 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1639.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 886 година се протега во 3522 и 3523, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3582 и 3583 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1429. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 272 и 273 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   886 на Ризницата ?