< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

816 (DCCCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 816 година од новата ера, 816. од првиот милениум, 16. од IX век и седма од 810-тите.

816 во разни календари
Грегоријански календар816
DCCCXVI
Ab urbe condita1569
Ерменски календар265
ԹՎ ՄԿԵ
Асирски календар5566
Балиски календар737–738
Бенгалски календар223
Берберски календар1766
Будистички календар1360
Бурмански календар178
Византиски календар6324–6325
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3512 или 3452
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3513 или 3453
Коптски календар532–533
Етиопски календар808–809
Еврејски календар4576–4577
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера872–873
 - Сачка ера737–738
 - Кали-југа3916–3917
Холоценски календар10816
Ирански календар194–195
Исламски календар200–201
Јапонски календарКонин 7
(弘仁7年)
Јавански календар712–713
Јулијански календар816
DCCCXVI
Корејски календар3149
Мингуо-календар1096 пред Р. Кина
民前1096年
Нанакшахи−652
Селевкидски календар1127/1128 г.г.
Тајландски сончев календар1358–1359
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
942 или 561 или −211
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
943 или 562 или −210

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6324 и 6325 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5566 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4576 и 4577 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1569.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 816 година се протега во 3452 и 3453, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3512 и 3513 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1359. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 200 и 201 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   816 на Ризницата ?