< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

864 (DCCCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 864 година од новата ера, 864. од првиот милениум, 64. од IX век и петта од 860-тите.

864 во разни календари
Грегоријански календар864
DCCCLXIV
Ab urbe condita1617
Ерменски календар313
ԹՎ ՅԺԳ
Асирски календар5614
Балиски календар785–786
Бенгалски календар271
Берберски календар1814
Будистички календар1408
Бурмански календар226
Византиски календар6372–6373
Кинески календар癸未(вод. коза)
3560 или 3500
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3561 или 3501
Коптски календар580–581
Етиопски календар856–857
Еврејски календар4624–4625
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера920–921
 - Сачка ера785–786
 - Кали-југа3964–3965
Холоценски календар10864
Ирански календар242–243
Исламски календар249–250
Јапонски календарЏоган 6
(貞観6年)
Јавански календар761–762
Јулијански календар864
DCCCLXIV
Корејски календар3197
Мингуо-календар1048 пред Р. Кина
民前1048年
Нанакшахи−604
Селевкидски календар1175/1176 г.г.
Тајландски сончев календар1406–1407
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
990 или 609 или −163
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
991 или 610 или −162

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6372 и 6373 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5614 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4624 и 4625 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1617.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 864 година се протега во 3500 и 3501, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3560 и 3561 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1407. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 249 и 250 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди