< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

813 (DCCCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 813 година од новата ера, 813. од првиот милениум, 13. од IX век и четвртта од 810-тите.

813 во разни календари
Грегоријански календар813
DCCCXIII
Ab urbe condita1566
Ерменски календар262
ԹՎ ՄԿԲ
Асирски календар5563
Балиски календар734–735
Бенгалски календар220
Берберски календар1763
Будистички календар1357
Бурмански календар175
Византиски календар6321–6322
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3509 или 3449
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3510 или 3450
Коптски календар529–530
Етиопски календар805–806
Еврејски календар4573–4574
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера869–870
 - Сачка ера734–735
 - Кали-југа3913–3914
Холоценски календар10813
Ирански календар191–192
Исламски календар197–198
Јапонски календарКонин 4
(弘仁4年)
Јавански календар709–710
Јулијански календар813
DCCCXIII
Корејски календар3146
Мингуо-календар1099 пред Р. Кина
民前1099年
Нанакшахи−655
Селевкидски календар1124/1125 г.г.
Тајландски сончев календар1355–1356
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
939 или 558 или −214
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
940 или 559 или −213

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6321 и 6322 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5563 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4573 и 4574 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1566.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 813 година се протега во 3449 и 3450, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3509 и 3510 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1356. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 197 и 198 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   813 на Ризницата ?