< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

866 (DCCCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 866 година од новата ера, 866. од првиот милениум, 66. од IX век и седма од 860-тите.

866 во разни календари
Грегоријански календар866
DCCCLXVI
Ab urbe condita1619
Ерменски календар315
ԹՎ ՅԺԵ
Асирски календар5616
Балиски календар787–788
Бенгалски календар273
Берберски календар1816
Будистички календар1410
Бурмански календар228
Византиски календар6374–6375
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3562 или 3502
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3563 или 3503
Коптски календар582–583
Етиопски календар858–859
Еврејски календар4626–4627
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера922–923
 - Сачка ера787–788
 - Кали-југа3966–3967
Холоценски календар10866
Ирански календар244–245
Исламски календар251–252
Јапонски календарЏоган 8
(貞観8年)
Јавански календар763–764
Јулијански календар866
DCCCLXVI
Корејски календар3199
Мингуо-календар1046 пред Р. Кина
民前1046年
Нанакшахи−602
Селевкидски календар1177/1178 г.г.
Тајландски сончев календар1408–1409
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
992 или 611 или −161
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
993 или 612 или −160

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6374 и 6375 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5616 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4626 и 4627 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1619.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 866 година се протега во 3502 и 3503, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3562 и 3563 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1409. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 251 и 252 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Роберт I (Франција) крал на Франките

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   866 на Ризницата ?