< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

897 (DCCCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 897 година од новата ера, 897. од првиот милениум, 97. од IX век и осма од 890-тите.

897 во разни календари
Грегоријански календар897
DCCCXCVII
Ab urbe condita1650
Ерменски календар346
ԹՎ ՅԽԶ
Асирски календар5647
Балиски календар818–819
Бенгалски календар304
Берберски календар1847
Будистички календар1441
Бурмански календар259
Византиски календар6405–6406
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3593 или 3533
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3594 или 3534
Коптски календар613–614
Етиопски календар889–890
Еврејски календар4657–4658
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера953–954
 - Сачка ера818–819
 - Кали-југа3997–3998
Холоценски календар10897
Ирански календар275–276
Исламски календар283–284
Јапонски календарКанпјо 9
(寛平9年)
Јавански календар795–796
Јулијански календар897
DCCCXCVII
Корејски календар3230
Мингуо-календар1015 пред Р. Кина
民前1015年
Нанакшахи−571
Селевкидски календар1208/1209 г.г.
Тајландски сончев календар1439–1440
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1023 или 642 или −130
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1024 или 643 или −129

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6405 и 6406 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5647 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4657 и 4658 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1650.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 897 година се протега во 3533 и 3534, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3593 и 3594 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1440. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 283 и 284 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   897 на Ризницата ?