< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

836 (DCCCXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 836. година од новата ера, 836. од првиот милениум, 36. од 9 век и седма од 830-тите.

836 г.  во други календари
Грегоријански календар 836
DCCCXXXVI
Ab urbe condita 1589
Асирски календар 5586
Бахајски календар -1008–-1007
Бенгалски календар 243
Берберски календар 1786
Будистички календар 1380
Бурмански календар 198
Византиски календар 6344–6345
Еврејски календар 4596–4597
Ерменски календар 285
ԹՎ ՄՁԵ
Етиопски календар 828-829
Ирански календар 214–215
Исламски календар 221–222
Јулијански календар 836    DCCCXXXVI
Кинески календар 乙卯年月日
(3472/3532)
— до —
丙辰年月日
(3473/3533)
Коптски календар 552–553
Корејски календар 3169
Календар Мингуо 1076 пред РК
民前1076年
Селевкидски календар 1147–1148
Тајландски сончев календар 1379
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 892–893
 - Шака самват 758–759
 - Кали југа 3937–3938
Холоценски календар 10836
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6344 и 6345 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5586 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4596 и 4597 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1589.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 836. година се протега во 3472 и 3473, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3532 и 3533 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1379. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 221 и 222 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди