< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

885 (DCCCLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 885. година од новата ера, 885. од првиот милениум, 85. од 9 век и шеста од 880-тите.

885 г.  во други календари
Грегоријански календар 885
DCCCLXXXV
Ab urbe condita 1638
Асирски календар 5635
Бахајски календар -959–-958
Бенгалски календар 292
Берберски календар 1835
Будистички календар 1429
Бурмански календар 247
Византиски календар 6393–6394
Еврејски календар 4645–4646
Ерменски календар 334
ԹՎ ՅԼԴ
Етиопски календар 877-878
Ирански календар 263–264
Исламски календар 271–272
Јулијански календар 885    DCCCLXXXV
Кинески календар 甲辰年月日
(3521/3581)
— до —
乙巳年月日
(3522/3582)
Коптски календар 601–602
Корејски календар 3218
Календар Мингуо 1027 пред РК
民前1027年
Селевкидски календар 1196–1197
Тајландски сончев календар 1428
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 941–942
 - Шака самват 807–808
 - Кали југа 3986–3987
Холоценски календар 10885
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6393 и 6394 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5635 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4645 и 4646 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1638.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 885. година се протега во 3521 и 3522, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3581 и 3582 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1428. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 271 и 272 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди