< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

834 (DCCCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 834 година од новата ера, 834. од првиот милениум, 34. од IX век и петта од 830-тите.

834 во разни календари
Грегоријански календар834
DCCCXXXIV
Ab urbe condita1587
Ерменски календар283
ԹՎ ՄՁԳ
Асирски календар5584
Балиски календар755–756
Бенгалски календар241
Берберски календар1784
Будистички календар1378
Бурмански календар196
Византиски календар6342–6343
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3530 или 3470
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3531 или 3471
Коптски календар550–551
Етиопски календар826–827
Еврејски календар4594–4595
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера890–891
 - Сачка ера755–756
 - Кали-југа3934–3935
Холоценски календар10834
Ирански календар212–213
Исламски календар218–219
Јапонски календарТенчо 11 / Џова 1
(承和元年)
Јавански календар730–731
Јулијански календар834
DCCCXXXIV
Корејски календар3167
Мингуо-календар1078 пред Р. Кина
民前1078年
Нанакшахи−634
Селевкидски календар1145/1146 г.г.
Тајландски сончев календар1376–1377
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
960 или 579 или −193
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
961 или 580 или −192

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6342 и 6343 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5584 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4594 и 4595 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1587.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 834 година се протега во 3470 и 3471, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3530 и 3531 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1377. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 218 и 219 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди