< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

895 (DCCCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 895 година од новата ера, 895. од првиот милениум, 95. од IX век и шеста од 890-тите.

895 во разни календари
Грегоријански календар895
DCCCXCV
Ab urbe condita1648
Ерменски календар344
ԹՎ ՅԽԴ
Асирски календар5645
Балиски календар816–817
Бенгалски календар302
Берберски календар1845
Будистички календар1439
Бурмански календар257
Византиски календар6403–6404
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3591 или 3531
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3592 или 3532
Коптски календар611–612
Етиопски календар887–888
Еврејски календар4655–4656
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера951–952
 - Сачка ера816–817
 - Кали-југа3995–3996
Холоценски календар10895
Ирански календар273–274
Исламски календар281–282
Јапонски календарКанпјо 7
(寛平7年)
Јавански календар793–794
Јулијански календар895
DCCCXCV
Корејски календар3228
Мингуо-календар1017 пред Р. Кина
民前1017年
Нанакшахи−573
Селевкидски календар1206/1207 г.г.
Тајландски сончев календар1437–1438
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1021 или 640 или −132
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1022 или 641 или −131

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6403 и 6404 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5645 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4655 и 4656 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1648.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 895 година се протега во 3531 и 3532, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3591 и 3592 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1438. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 281 и 282 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   895 на Ризницата ?