< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

877 (DCCCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 877 година од новата ера, 877. од првиот милениум, 77. од IX век и осма од 870-тите.

877 во разни календари
Грегоријански календар877
DCCCLXXVII
Ab urbe condita1630
Ерменски календар326
ԹՎ ՅԻԶ
Асирски календар5627
Балиски календар798–799
Бенгалски календар284
Берберски календар1827
Будистички календар1421
Бурмански календар239
Византиски календар6385–6386
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3573 или 3513
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3574 или 3514
Коптски календар593–594
Етиопски календар869–870
Еврејски календар4637–4638
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера933–934
 - Сачка ера798–799
 - Кали-југа3977–3978
Холоценски календар10877
Ирански календар255–256
Исламски календар263–264
Јапонски календарЏоган 19 / Гангјо 1
(元慶元年)
Јавански календар775–776
Јулијански календар877
DCCCLXXVII
Корејски календар3210
Мингуо-календар1035 пред Р. Кина
民前1035年
Нанакшахи−591
Селевкидски календар1188/1189 г.г.
Тајландски сончев календар1419–1420
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1003 или 622 или −150
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1004 или 623 или −149

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6385 и 6386 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5627 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4637 и 4638 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1630.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 877 година се протега во 3513 и 3514, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3573 и 3574 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1420. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 263 и 264 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди