< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

898 (DCCCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 898 година од новата ера, 898. од првиот милениум, 98. од IX век и деветта од 890-тите.

898 во разни календари
Грегоријански календар898
DCCCXCVIII
Ab urbe condita1651
Ерменски календар347
ԹՎ ՅԽԷ
Асирски календар5648
Балиски календар819–820
Бенгалски календар305
Берберски календар1848
Будистички календар1442
Бурмански календар260
Византиски календар6406–6407
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3594 или 3534
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3595 или 3535
Коптски календар614–615
Етиопски календар890–891
Еврејски календар4658–4659
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера954–955
 - Сачка ера819–820
 - Кали-југа3998–3999
Холоценски календар10898
Ирански календар276–277
Исламски календар284–285
Јапонски календарКанпјо 10 / Shōtai 1
(昌泰元年)
Јавански календар796–797
Јулијански календар898
DCCCXCVIII
Корејски календар3231
Мингуо-календар1014 пред Р. Кина
民前1014年
Нанакшахи−570
Селевкидски календар1209/1210 г.г.
Тајландски сончев календар1440–1441
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1024 или 643 или −129
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1025 или 644 или −128

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6406 и 6407 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5648 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4658 и 4659 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1651.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 898 година се протега во 3534 и 3535, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3594 и 3595 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1441. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 284 и 285 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди