< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

835 (DCCCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 835 година од новата ера, 835. од првиот милениум, 35. од IX век и шеста од 830-тите.

835 во разни календари
Грегоријански календар835
DCCCXXXV
Ab urbe condita1588
Ерменски календар284
ԹՎ ՄՁԴ
Асирски календар5585
Балиски календар756–757
Бенгалски календар242
Берберски календар1785
Будистички календар1379
Бурмански календар197
Византиски календар6343–6344
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3531 или 3471
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3532 или 3472
Коптски календар551–552
Етиопски календар827–828
Еврејски календар4595–4596
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера891–892
 - Сачка ера756–757
 - Кали-југа3935–3936
Холоценски календар10835
Ирански календар213–214
Исламски календар219–221
Јапонски календарЏова 2
(承和2年)
Јавански календар731–732
Јулијански календар835
DCCCXXXV
Корејски календар3168
Мингуо-календар1077 пред Р. Кина
民前1077年
Нанакшахи−633
Селевкидски календар1146/1147 г.г.
Тајландски сончев календар1377–1378
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
961 или 580 или −192
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
962 или 581 или −191

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6343 и 6344 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5585 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4595 и 4596 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1588.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 835 година се протега во 3471 и 3472, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3531 и 3532 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1378. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 219 и 221 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   835 на Ризницата ?