< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

802 (DCCCII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 802. година од новата ера, 802. од првиот милениум, 2. од 9 век и трета од 800-тите.

802 г.  во други календари
Грегоријански календар 802
DCCCII
Ab urbe condita 1555
Асирски календар 5552
Бахајски календар -1042–-1041
Бенгалски календар 209
Берберски календар 1752
Будистички календар 1346
Бурмански календар 164
Византиски календар 6310–6311
Еврејски календар 4562–4563
Ерменски календар 251
ԹՎ ՄԾԱ
Етиопски календар 794-795
Ирански календар 180–181
Исламски календар 185–187
Јулијански календар 802    DCCCII
Кинески календар 辛巳年月日
(3438/3498)
— до —
壬午年月日
(3439/3499)
Коптски календар 518–519
Корејски календар 3135
Календар Мингуо 1110 пред РК
民前1110年
Селевкидски календар 1113–1114
Тајландски сончев календар 1345
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 858–859
 - Шака самват 724–725
 - Кали југа 3903–3904
Холоценски календар 10802
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6310 и 6311 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5552 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4562 и 4563 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1555.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 802. година се протега во 3438 и 3439, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3498 и 3499 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1345. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 185 и 187 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди