< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

828 (DCCCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 828 година од новата ера, 828. од првиот милениум, 28. од IX век и деветта од 820-тите.

828 во разни календари
Грегоријански календар828
DCCCXXVIII
Ab urbe condita1581
Ерменски календар277
ԹՎ ՄՀԷ
Асирски календар5578
Балиски календар749–750
Бенгалски календар235
Берберски календар1778
Будистички календар1372
Бурмански календар190
Византиски календар6336–6337
Кинески календар丁未(огн. коза)
3524 или 3464
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3525 или 3465
Коптски календар544–545
Етиопски календар820–821
Еврејски календар4588–4589
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера884–885
 - Сачка ера749–750
 - Кали-југа3928–3929
Холоценски календар10828
Ирански календар206–207
Исламски календар212–213
Јапонски календарТенчо 5
(天長5年)
Јавански календар724–725
Јулијански календар828
DCCCXXVIII
Корејски календар3161
Мингуо-календар1084 пред Р. Кина
民前1084年
Нанакшахи−640
Селевкидски календар1139/1140 г.г.
Тајландски сончев календар1370–1371
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
954 или 573 или −199
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
955 или 574 или −198

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6336 и 6337 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5578 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4588 и 4589 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1581.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 828 година се протега во 3464 и 3465, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3524 и 3525 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1371. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 212 и 213 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   828 на Ризницата ?