< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

811 (DCCCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 811 година од новата ера, 811. од првиот милениум, 11. од IX век и втора од 810-тите.

811 во разни календари
Грегоријански календар811
DCCCXI
Ab urbe condita1564
Ерменски календар260
ԹՎ ՄԿ
Асирски календар5561
Балиски календар732–733
Бенгалски календар218
Берберски календар1761
Будистички календар1355
Бурмански календар173
Византиски календар6319–6320
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3507 или 3447
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3508 или 3448
Коптски календар527–528
Етиопски календар803–804
Еврејски календар4571–4572
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера867–868
 - Сачка ера732–733
 - Кали-југа3911–3912
Холоценски календар10811
Ирански календар189–190
Исламски календар195–196
Јапонски календарКонин 2
(弘仁2年)
Јавански календар707–708
Јулијански календар811
DCCCXI
Корејски календар3144
Мингуо-календар1101 пред Р. Кина
民前1101年
Нанакшахи−657
Селевкидски календар1122/1123 г.г.
Тајландски сончев календар1353–1354
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
937 или 556 или −216
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
938 или 557 или −215

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6319 и 6320 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5561 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4571 и 4572 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1564.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 811 година се протега во 3447 и 3448, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3507 и 3508 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1354. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 195 и 196 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   811 на Ризницата ?