< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

887 (DCCCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 887 година од новата ера, 887. од првиот милениум, 87. од IX век и осма од 880-тите.

887 во разни календари
Грегоријански календар887
DCCCLXXXVII
Ab urbe condita1640
Ерменски календар336
ԹՎ ՅԼԶ
Асирски календар5637
Балиски календар808–809
Бенгалски календар294
Берберски календар1837
Будистички календар1431
Бурмански календар249
Византиски календар6395–6396
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3583 или 3523
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3584 или 3524
Коптски календар603–604
Етиопски календар879–880
Еврејски календар4647–4648
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера943–944
 - Сачка ера808–809
 - Кали-југа3987–3988
Холоценски календар10887
Ирански календар265–266
Исламски календар273–274
Јапонски календарНина 3
(仁和3年)
Јавански календар785–786
Јулијански календар887
DCCCLXXXVII
Корејски календар3220
Мингуо-календар1025 пред Р. Кина
民前1025年
Нанакшахи−581
Селевкидски календар1198/1199 г.г.
Тајландски сончев календар1429–1430
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1013 или 632 или −140
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1014 или 633 или −139

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6395 и 6396 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5637 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4647 и 4648 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1640.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 887 година се протега во 3523 и 3524, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3583 и 3584 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1430. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 273 и 274 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди