< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

874 (DCCCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 874 година од новата ера, 874. од првиот милениум, 74. од IX век и петта од 870-тите.

874 во разни календари
Грегоријански календар874
DCCCLXXIV
Ab urbe condita1627
Ерменски календар323
ԹՎ ՅԻԳ
Асирски календар5624
Балиски календар795–796
Бенгалски календар281
Берберски календар1824
Будистички календар1418
Бурмански календар236
Византиски календар6382–6383
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3570 или 3510
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3571 или 3511
Коптски календар590–591
Етиопски календар866–867
Еврејски календар4634–4635
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера930–931
 - Сачка ера795–796
 - Кали-југа3974–3975
Холоценски календар10874
Ирански календар252–253
Исламски календар260–261
Јапонски календарЏоган 16
(貞観16年)
Јавански календар772–773
Јулијански календар874
DCCCLXXIV
Корејски календар3207
Мингуо-календар1038 пред Р. Кина
民前1038年
Нанакшахи−594
Селевкидски календар1185/1186 г.г.
Тајландски сончев календар1416–1417
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1000 или 619 или −153
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1001 или 620 или −152

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6382 и 6383 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5624 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4634 и 4635 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1627.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 874 година се протега во 3510 и 3511, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3570 и 3571 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1417. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 260 и 261 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   874 на Ризницата ?