< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

896 (DCCCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 896 година од новата ера, 896. од првиот милениум, 96. од IX век и седма од 890-тите.

896 во разни календари
Грегоријански календар896
DCCCXCVI
Ab urbe condita1649
Ерменски календар345
ԹՎ ՅԽԵ
Асирски календар5646
Балиски календар817–818
Бенгалски календар303
Берберски календар1846
Будистички календар1440
Бурмански календар258
Византиски календар6404–6405
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3592 или 3532
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3593 или 3533
Коптски календар612–613
Етиопски календар888–889
Еврејски календар4656–4657
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера952–953
 - Сачка ера817–818
 - Кали-југа3996–3997
Холоценски календар10896
Ирански календар274–275
Исламски календар282–283
Јапонски календарКанпјо 8
(寛平8年)
Јавански календар794–795
Јулијански календар896
DCCCXCVI
Корејски календар3229
Мингуо-календар1016 пред Р. Кина
民前1016年
Нанакшахи−572
Селевкидски календар1207/1208 г.г.
Тајландски сончев календар1438–1439
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1022 или 641 или −131
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1023 или 642 или −130

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6404 и 6405 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5646 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4656 и 4657 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1649.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 896 година се протега во 3532 и 3533, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3592 и 3593 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1439. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 282 и 283 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди