< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

812 (DCCCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 812 година од новата ера, 812. од првиот милениум, 12. од IX век и трета од 810-тите.

812 во разни календари
Грегоријански календар812
DCCCXII
Ab urbe condita1565
Ерменски календар261
ԹՎ ՄԿԱ
Асирски календар5562
Балиски календар733–734
Бенгалски календар219
Берберски календар1762
Будистички календар1356
Бурмански календар174
Византиски календар6320–6321
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3508 или 3448
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3509 или 3449
Коптски календар528–529
Етиопски календар804–805
Еврејски календар4572–4573
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера868–869
 - Сачка ера733–734
 - Кали-југа3912–3913
Холоценски календар10812
Ирански календар190–191
Исламски календар196–197
Јапонски календарКонин 3
(弘仁3年)
Јавански календар708–709
Јулијански календар812
DCCCXII
Корејски календар3145
Мингуо-календар1100 пред Р. Кина
民前1100年
Нанакшахи−656
Селевкидски календар1123/1124 г.г.
Тајландски сончев календар1354–1355
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
938 или 557 или −215
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
939 или 558 или −214

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6320 и 6321 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5562 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4572 и 4573 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1565.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 812 година се протега во 3448 и 3449, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3508 и 3509 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1355. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 196 и 197 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди