< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

863 (DCCCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 863 година од новата ера, 863. од првиот милениум, 63. од IX век и четвртта од 860-тите.

863 во разни календари
Грегоријански календар863
DCCCLXIII
Ab urbe condita1616
Ерменски календар312
ԹՎ ՅԺԲ
Асирски календар5613
Балиски календар784–785
Бенгалски календар270
Берберски календар1813
Будистички календар1407
Бурмански календар225
Византиски календар6371–6372
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3559 или 3499
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3560 или 3500
Коптски календар579–580
Етиопски календар855–856
Еврејски календар4623–4624
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера919–920
 - Сачка ера784–785
 - Кали-југа3963–3964
Холоценски календар10863
Ирански календар241–242
Исламски календар248–249
Јапонски календарЏоган 5
(貞観5年)
Јавански календар760–761
Јулијански календар863
DCCCLXIII
Корејски календар3196
Мингуо-календар1049 пред Р. Кина
民前1049年
Нанакшахи−605
Селевкидски календар1174/1175 г.г.
Тајландски сончев календар1405–1406
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
989 или 608 или −164
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
990 или 609 или −163

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6371 и 6372 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5613 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4623 и 4624 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1616.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 863 година се протега во 3499 и 3500, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3559 и 3560 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1406. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 248 и 249 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди