< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

801 (DCCCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 801. година од новата ера, 801. од првиот милениум, 1. од 9 век и втора од 800-тите.

801 г.  во други календари
Грегоријански календар 801
DCCCI
Ab urbe condita 1554
Асирски календар 5551
Бахајски календар -1043–-1042
Бенгалски календар 208
Берберски календар 1751
Будистички календар 1345
Бурмански календар 163
Византиски календар 6309–6310
Еврејски календар 4561–4562
Ерменски календар 250
ԹՎ ՄԾ
Етиопски календар 793-794
Ирански календар 179–180
Исламски календар 184–185
Јулијански календар 801    DCCCI
Кинески календар 庚辰年月日
(3437/3497)
— до —
辛巳年月日
(3438/3498)
Коптски календар 517–518
Корејски календар 3134
Календар Мингуо 1111 пред РК
民前1111年
Селевкидски календар 1112–1113
Тајландски сончев календар 1344
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 857–858
 - Шака самват 723–724
 - Кали југа 3902–3903
Холоценски календар 10801
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6309 и 6310 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5551 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4561 и 4562 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1554.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 801. година се протега во 3437 и 3438, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3497 и 3498 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1344. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 184 и 185 исламска година.

801 г.  во други календари
Грегоријански календар 801
DCCCI
Ab urbe condita 1554
Асирски календар 5551
Бахајски календар -1043–-1042
Бенгалски календар 208
Берберски календар 1751
Будистички календар 1345
Бурмански календар 163
Византиски календар 6309–6310
Еврејски календар 4561–4562
Ерменски календар 250
ԹՎ ՄԾ
Етиопски календар 793-794
Ирански календар 179–180
Исламски календар 184–185
Јулијански календар 801    DCCCI
Кинески календар 庚辰年月日
(3437/3497)
— до —
辛巳年月日
(3438/3498)
Коптски календар 517–518
Корејски календар 3134
Календар Мингуо 1111 пред РК
民前1111年
Селевкидски календар 1112–1113
Тајландски сончев календар 1344
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 857–858
 - Шака самват 723–724
 - Кали југа 3902–3903
Холоценски календар 10801
Џуче-календар нема (пред 1912)

801 (DCCCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 801. година од новата ера, 801. од вториот милениум, 1. од 9 век и втора од 800-тите.

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на и година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на и еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како .

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 801. година се протега во и , додека според второто гледиште, годината трае во текот на и кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како . Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на и исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди