< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

856 (DCCCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 856 година од новата ера, 856. од првиот милениум, 56. од IX век и седма од 850-тите.

856 во разни календари
Грегоријански календар856
DCCCLVI
Ab urbe condita1609
Ерменски календар305
ԹՎ ՅԵ
Асирски календар5606
Балиски календар777–778
Бенгалски календар263
Берберски календар1806
Будистички календар1400
Бурмански календар218
Византиски календар6364–6365
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3552 или 3492
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3553 или 3493
Коптски календар572–573
Етиопски календар848–849
Еврејски календар4616–4617
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера912–913
 - Сачка ера777–778
 - Кали-југа3956–3957
Холоценски календар10856
Ирански календар234–235
Исламски календар241–242
Јапонски календарСајко 3
(斉衡3年)
Јавански календар753–754
Јулијански календар856
DCCCLVI
Корејски календар3189
Мингуо-календар1056 пред Р. Кина
民前1056年
Нанакшахи−612
Селевкидски календар1167/1168 г.г.
Тајландски сончев календар1398–1399
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
982 или 601 или −171
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
983 или 602 или −170

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6364 и 6365 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5606 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4616 и 4617 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1609.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 856 година се протега во 3492 и 3493, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3552 и 3553 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1399. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 241 и 242 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   856 на Ризницата ?