< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

883 (DCCCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 883 година од новата ера, 883. од првиот милениум, 83. од IX век и четвртта од 880-тите.

883 во разни календари
Грегоријански календар883
DCCCLXXXIII
Ab urbe condita1636
Ерменски календар332
ԹՎ ՅԼԲ
Асирски календар5633
Балиски календар804–805
Бенгалски календар290
Берберски календар1833
Будистички календар1427
Бурмански календар245
Византиски календар6391–6392
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3579 или 3519
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3580 или 3520
Коптски календар599–600
Етиопски календар875–876
Еврејски календар4643–4644
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера939–940
 - Сачка ера804–805
 - Кали-југа3983–3984
Холоценски календар10883
Ирански календар261–262
Исламски календар269–270
Јапонски календарГангјо 7
(元慶7年)
Јавански календар781–782
Јулијански календар883
DCCCLXXXIII
Корејски календар3216
Мингуо-календар1029 пред Р. Кина
民前1029年
Нанакшахи−585
Селевкидски календар1194/1195 г.г.
Тајландски сончев календар1425–1426
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1009 или 628 или −144
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1010 или 629 или −143

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6391 и 6392 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5633 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4643 и 4644 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1636.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 883 година се протега во 3519 и 3520, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3579 и 3580 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1426. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 269 и 270 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   883 на Ризницата ?