< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

843 (DCCCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 843 година од новата ера, 843. од првиот милениум, 43. од IX век и четвртта од 840-тите.

843 во разни календари
Грегоријански календар843
DCCCXLIII
Ab urbe condita1596
Ерменски календар292
ԹՎ ՄՂԲ
Асирски календар5593
Балиски календар764–765
Бенгалски календар250
Берберски календар1793
Будистички календар1387
Бурмански календар205
Византиски календар6351–6352
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3539 или 3479
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3540 или 3480
Коптски календар559–560
Етиопски календар835–836
Еврејски календар4603–4604
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера899–900
 - Сачка ера764–765
 - Кали-југа3943–3944
Холоценски календар10843
Ирански календар221–222
Исламски календар228–229
Јапонски календарЏова 10
(承和10年)
Јавански календар740–741
Јулијански календар843
DCCCXLIII
Корејски календар3176
Мингуо-календар1069 пред Р. Кина
民前1069年
Нанакшахи−625
Селевкидски календар1154/1155 г.г.
Тајландски сончев календар1385–1386
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
969 или 588 или −184
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
970 или 589 или −183

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6351 и 6352 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5593 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4603 и 4604 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1596.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 843 година се протега во 3479 и 3480, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3539 и 3540 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1386. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 228 и 229 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   843 на Ризницата ?