< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

806 (DCCCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 806 година од новата ера, 806. од првиот милениум, 6. од IX век и седма од 800-тите.

806 во разни календари
Грегоријански календар806
DCCCVI
Ab urbe condita1559
Ерменски календар255
ԹՎ ՄԾԵ
Асирски календар5556
Балиски календар727–728
Бенгалски календар213
Берберски календар1756
Будистички календар1350
Бурмански календар168
Византиски календар6314–6315
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3502 или 3442
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3503 или 3443
Коптски календар522–523
Етиопски календар798–799
Еврејски календар4566–4567
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера862–863
 - Сачка ера727–728
 - Кали-југа3906–3907
Холоценски календар10806
Ирански календар184–185
Исламски календар190–191
Јапонски календарЕнрјаку 25 / Daidō 1
(大同元年)
Јавански календар701–703
Јулијански календар806
DCCCVI
Корејски календар3139
Мингуо-календар1106 пред Р. Кина
民前1106年
Нанакшахи−662
Селевкидски календар1117/1118 г.г.
Тајландски сончев календар1348–1349
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
932 или 551 или −221
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
933 или 552 или −220

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6314 и 6315 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5556 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4566 и 4567 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1559.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 806 година се протега во 3442 и 3443, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3502 и 3503 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1349. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 190 и 191 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди