< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

860 (DCCCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 860 година од новата ера, 860. од првиот милениум, 60. од IX век и прва од 860-тите.

860 во разни календари
Грегоријански календар860
DCCCLX
Ab urbe condita1613
Ерменски календар309
ԹՎ ՅԹ
Асирски календар5610
Балиски календар781–782
Бенгалски календар267
Берберски календар1810
Будистички календар1404
Бурмански календар222
Византиски календар6368–6369
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3556 или 3496
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3557 или 3497
Коптски календар576–577
Етиопски календар852–853
Еврејски календар4620–4621
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера916–917
 - Сачка ера781–782
 - Кали-југа3960–3961
Холоценски календар10860
Ирански календар238–239
Исламски календар245–246
Јапонски календарЏоган 2
(貞観2年)
Јавански календар757–758
Јулијански календар860
DCCCLX
Корејски календар3193
Мингуо-календар1052 пред Р. Кина
民前1052年
Нанакшахи−608
Селевкидски календар1171/1172 г.г.
Тајландски сончев календар1402–1403
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
986 или 605 или −167
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
987 или 606 или −166

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6368 и 6369 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5610 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4620 и 4621 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1613.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 860 година се протега во 3496 и 3497, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3556 и 3557 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1403. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 245 и 246 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Одо (Франција) крал на Франките

Починале уреди