< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

827 (DCCCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 827 година од новата ера, 827. од првиот милениум, 27. од IX век и осма од 820-тите.

827 во разни календари
Грегоријански календар827
DCCCXXVII
Ab urbe condita1580
Ерменски календар276
ԹՎ ՄՀԶ
Асирски календар5577
Балиски календар748–749
Бенгалски календар234
Берберски календар1777
Будистички календар1371
Бурмански календар189
Византиски календар6335–6336
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3523 или 3463
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3524 или 3464
Коптски календар543–544
Етиопски календар819–820
Еврејски календар4587–4588
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера883–884
 - Сачка ера748–749
 - Кали-југа3927–3928
Холоценски календар10827
Ирански календар205–206
Исламски календар211–212
Јапонски календарТенчо 4
(天長4年)
Јавански календар723–724
Јулијански календар827
DCCCXXVII
Корејски календар3160
Мингуо-календар1085 пред Р. Кина
民前1085年
Нанакшахи−641
Селевкидски календар1138/1139 г.г.
Тајландски сончев календар1369–1370
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
953 или 572 или −200
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
954 или 573 или −199

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6335 и 6336 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5577 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4587 и 4588 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1580.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 827 година се протега во 3463 и 3464, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3523 и 3524 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1370. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 211 и 212 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   827 на Ризницата ?