< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

881 (DCCCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 881 година од новата ера, 881. од првиот милениум, 81. од IX век и втора од 880-тите.

881 во разни календари
Грегоријански календар881
DCCCLXXXI
Ab urbe condita1634
Ерменски календар330
ԹՎ ՅԼ
Асирски календар5631
Балиски календар802–803
Бенгалски календар288
Берберски календар1831
Будистички календар1425
Бурмански календар243
Византиски календар6389–6390
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3577 или 3517
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3578 или 3518
Коптски календар597–598
Етиопски календар873–874
Еврејски календар4641–4642
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера937–938
 - Сачка ера802–803
 - Кали-југа3981–3982
Холоценски календар10881
Ирански календар259–260
Исламски календар267–268
Јапонски календарГангјо 5
(元慶5年)
Јавански календар779–780
Јулијански календар881
DCCCLXXXI
Корејски календар3214
Мингуо-календар1031 пред Р. Кина
民前1031年
Нанакшахи−587
Селевкидски календар1192/1193 г.г.
Тајландски сончев календар1423–1424
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1007 или 626 или −146
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1008 или 627 или −145

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6389 и 6390 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5631 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4641 и 4642 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1634.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 881 година се протега во 3517 и 3518, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3577 и 3578 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1424. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 267 и 268 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди