< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

820 (DCCCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 820 година од новата ера, 820. од првиот милениум, 20. од IX век и прва од 820-тите.

820 во разни календари
Грегоријански календар820
DCCCXX
Ab urbe condita1573
Ерменски календар269
ԹՎ ՄԿԹ
Асирски календар5570
Балиски календар741–742
Бенгалски календар227
Берберски календар1770
Будистички календар1364
Бурмански календар182
Византиски календар6328–6329
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3516 или 3456
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3517 или 3457
Коптски календар536–537
Етиопски календар812–813
Еврејски календар4580–4581
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера876–877
 - Сачка ера741–742
 - Кали-југа3920–3921
Холоценски календар10820
Ирански календар198–199
Исламски календар204–205
Јапонски календарКонин 11
(弘仁11年)
Јавански календар716–717
Јулијански календар820
DCCCXX
Корејски календар3153
Мингуо-календар1092 пред Р. Кина
民前1092年
Нанакшахи−648
Селевкидски календар1131/1132 г.г.
Тајландски сончев календар1362–1363
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
946 или 565 или −207
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
947 или 566 или −206

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6328 и 6329 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5570 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4580 и 4581 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1573.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 820 година се протега во 3456 и 3457, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3516 и 3517 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1363. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 204 и 205 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Роберт Силниот, крал на Франките

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   820 на Ризницата ?