< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

807 (DCCCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 807 година од новата ера, 807. од првиот милениум, 7. од IX век и осма од 800-тите.

807 во разни календари
Грегоријански календар807
DCCCVII
Ab urbe condita1560
Ерменски календар256
ԹՎ ՄԾԶ
Асирски календар5557
Балиски календар728–729
Бенгалски календар214
Берберски календар1757
Будистички календар1351
Бурмански календар169
Византиски календар6315–6316
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3503 или 3443
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3504 или 3444
Коптски календар523–524
Етиопски календар799–800
Еврејски календар4567–4568
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера863–864
 - Сачка ера728–729
 - Кали-југа3907–3908
Холоценски календар10807
Ирански календар185–186
Исламски календар191–192
Јапонски календарDaidō 2
(大同2年)
Јавански календар703–704
Јулијански календар807
DCCCVII
Корејски календар3140
Мингуо-календар1105 пред Р. Кина
民前1105年
Нанакшахи−661
Селевкидски календар1118/1119 г.г.
Тајландски сончев календар1349–1350
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
933 или 552 или −220
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
934 или 553 или −219

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6315 и 6316 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5557 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4567 и 4568 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1560.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 807 година се протега во 3443 и 3444, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3503 и 3504 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1350. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 191 и 192 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   807 на Ризницата ?