< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

858 (DCCCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 858 година од новата ера, 858. од првиот милениум, 58. од IX век и деветта од 850-тите.

858 во разни календари
Грегоријански календар858
DCCCLVIII
Ab urbe condita1611
Ерменски календар307
ԹՎ ՅԷ
Асирски календар5608
Балиски календар779–780
Бенгалски календар265
Берберски календар1808
Будистички календар1402
Бурмански календар220
Византиски календар6366–6367
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3554 или 3494
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3555 или 3495
Коптски календар574–575
Етиопски календар850–851
Еврејски календар4618–4619
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера914–915
 - Сачка ера779–780
 - Кали-југа3958–3959
Холоценски календар10858
Ирански календар236–237
Исламски календар243–244
Јапонски календарТенан 2
(天安2年)
Јавански календар755–756
Јулијански календар858
DCCCLVIII
Корејски календар3191
Мингуо-календар1054 пред Р. Кина
民前1054年
Нанакшахи−610
Селевкидски календар1169/1170 г.г.
Тајландски сончев календар1400–1401
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
984 или 603 или −169
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
985 или 604 или −168

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6366 и 6367 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5608 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4618 и 4619 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1611.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 858 година се протега во 3494 и 3495, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3554 и 3555 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1401. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 243 и 244 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди