< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

852 (DCCCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 852 година од новата ера, 852. од првиот милениум, 52. од IX век и трета од 850-тите.

852 во разни календари
Грегоријански календар852
DCCCLII
Ab urbe condita1605
Ерменски календар301
ԹՎ ՅԱ
Асирски календар5602
Балиски календар773–774
Бенгалски календар259
Берберски календар1802
Будистички календар1396
Бурмански календар214
Византиски календар6360–6361
Кинески календар辛未(мет. коза)
3548 или 3488
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3549 или 3489
Коптски календар568–569
Етиопски календар844–845
Еврејски календар4612–4613
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера908–909
 - Сачка ера773–774
 - Кали-југа3952–3953
Холоценски календар10852
Ирански календар230–231
Исламски календар237–238
Јапонски календарНинџу 2
(仁寿2年)
Јавански календар749–750
Јулијански календар852
DCCCLII
Корејски календар3185
Мингуо-календар1060 пред Р. Кина
民前1060年
Нанакшахи−616
Селевкидски календар1163/1164 г.г.
Тајландски сончев календар1394–1395
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
978 или 597 или −175
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
979 или 598 или −174

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6360 и 6361 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5602 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4612 и 4613 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1605.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 852 година се протега во 3488 и 3489, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3548 и 3549 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1395. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 237 и 238 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   852 на Ризницата ?