< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

818 (DCCCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 818 година од новата ера, 818. од првиот милениум, 18. од IX век и деветта од 810-тите.

818 во разни календари
Грегоријански календар818
DCCCXVIII
Ab urbe condita1571
Ерменски календар267
ԹՎ ՄԿԷ
Асирски календар5568
Балиски календар739–740
Бенгалски календар225
Берберски календар1768
Будистички календар1362
Бурмански календар180
Византиски календар6326–6327
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3514 или 3454
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3515 или 3455
Коптски календар534–535
Етиопски календар810–811
Еврејски календар4578–4579
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера874–875
 - Сачка ера739–740
 - Кали-југа3918–3919
Холоценски календар10818
Ирански календар196–197
Исламски календар202–203
Јапонски календарКонин 9
(弘仁9年)
Јавански календар714–715
Јулијански календар818
DCCCXVIII
Корејски календар3151
Мингуо-календар1094 пред Р. Кина
民前1094年
Нанакшахи−650
Селевкидски календар1129/1130 г.г.
Тајландски сончев календар1360–1361
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
944 или 563 или −209
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
945 или 564 или −208

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6326 и 6327 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5568 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4578 и 4579 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1571.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 818 година се протега во 3454 и 3455, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3514 и 3515 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1361. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 202 и 203 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   818 на Ризницата ?