< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

849 (DCCCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 849 година од новата ера, 849. од првиот милениум, 49. од IX век и последна од 840-тите.

849 во разни календари
Грегоријански календар849
DCCCXLIX
Ab urbe condita1602
Ерменски календар298
ԹՎ ՄՂԸ
Асирски календар5599
Балиски календар770–771
Бенгалски календар256
Берберски календар1799
Будистички календар1393
Бурмански календар211
Византиски календар6357–6358
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3545 или 3485
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3546 или 3486
Коптски календар565–566
Етиопски календар841–842
Еврејски календар4609–4610
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера905–906
 - Сачка ера770–771
 - Кали-југа3949–3950
Холоценски календар10849
Ирански календар227–228
Исламски календар234–235
Јапонски календарКашо 2
(嘉祥2年)
Јавански календар746–747
Јулијански календар849
DCCCXLIX
Корејски календар3182
Мингуо-календар1063 пред Р. Кина
民前1063年
Нанакшахи−619
Селевкидски календар1160/1161 г.г.
Тајландски сончев календар1391–1392
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
975 или 594 или −178
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
976 или 595 или −177

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6357 и 6358 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5599 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4609 и 4610 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1602.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 849 година се протега во 3485 и 3486, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3545 и 3546 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1392. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 234 и 235 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди