< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

838 (DCCCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 838 година од новата ера, 838. од првиот милениум, 38. од IX век и деветта од 830-тите.

838 во разни календари
Грегоријански календар838
DCCCXXXVIII
Ab urbe condita1591
Ерменски календар287
ԹՎ ՄՁԷ
Асирски календар5588
Балиски календар759–760
Бенгалски календар245
Берберски календар1788
Будистички календар1382
Бурмански календар200
Византиски календар6346–6347
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3534 или 3474
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3535 или 3475
Коптски календар554–555
Етиопски календар830–831
Еврејски календар4598–4599
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера894–895
 - Сачка ера759–760
 - Кали-југа3938–3939
Холоценски календар10838
Ирански календар216–217
Исламски календар223–224
Јапонски календарЏова 5
(承和5年)
Јавански календар734–736
Јулијански календар838
DCCCXXXVIII
Корејски календар3171
Мингуо-календар1074 пред Р. Кина
民前1074年
Нанакшахи−630
Селевкидски календар1149/1150 г.г.
Тајландски сончев календар1380–1381
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
964 или 583 или −189
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
965 или 584 или −188

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6346 и 6347 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5588 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4598 и 4599 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1591.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 838 година се протега во 3474 и 3475, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3534 и 3535 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1381. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 223 и 224 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   838 на Ризницата ?