< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

810 (DCCCX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 810 година од новата ера, 810. од првиот милениум, 10. од IX век и прва од 810-тите.

810 во разни календари
Грегоријански календар810
DCCCX
Ab urbe condita1563
Ерменски календар259
ԹՎ ՄԾԹ
Асирски календар5560
Балиски календар731–732
Бенгалски календар217
Берберски календар1760
Будистички календар1354
Бурмански календар172
Византиски календар6318–6319
Кинески календар己丑(зем. вол)
3506 или 3446
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3507 или 3447
Коптски календар526–527
Етиопски календар802–803
Еврејски календар4570–4571
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера866–867
 - Сачка ера731–732
 - Кали-југа3910–3911
Холоценски календар10810
Ирански календар188–189
Исламски календар194–195
Јапонски календарDaidō 5 / Конин 1
(弘仁元年)
Јавански календар706–707
Јулијански календар810
DCCCX
Корејски календар3143
Мингуо-календар1102 пред Р. Кина
民前1102年
Нанакшахи−658
Селевкидски календар1121/1122 г.г.
Тајландски сончев календар1352–1353
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
936 или 555 или −217
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
937 или 556 или −216

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6318 и 6319 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5560 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4570 и 4571 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1563.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 810 година се протега во 3446 и 3447, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3506 и 3507 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1353. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 194 и 195 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   810 на Ризницата ?