< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

873 (DCCCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 873 година од новата ера, 873. од првиот милениум, 73. од IX век и четвртта од 870-тите.

873 во разни календари
Грегоријански календар873
DCCCLXXIII
Ab urbe condita1626
Ерменски календар322
ԹՎ ՅԻԲ
Асирски календар5623
Балиски календар794–795
Бенгалски календар280
Берберски календар1823
Будистички календар1417
Бурмански календар235
Византиски календар6381–6382
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3569 или 3509
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3570 или 3510
Коптски календар589–590
Етиопски календар865–866
Еврејски календар4633–4634
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера929–930
 - Сачка ера794–795
 - Кали-југа3973–3974
Холоценски календар10873
Ирански календар251–252
Исламски календар259–260
Јапонски календарЏоган 15
(貞観15年)
Јавански календар771–772
Јулијански календар873
DCCCLXXIII
Корејски календар3206
Мингуо-календар1039 пред Р. Кина
民前1039年
Нанакшахи−595
Селевкидски календар1184/1185 г.г.
Тајландски сончев календар1415–1416
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
999 или 618 или −154
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1000 или 619 или −153

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6381 и 6382 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5623 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4633 и 4634 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1626.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 873 година се протега во 3509 и 3510, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3569 и 3570 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1416. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 259 и 260 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди