< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

888 (DCCCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 888 година од новата ера, 888. од првиот милениум, 88. од IX век и деветта од 880-тите.

888 во разни календари
Грегоријански календар888
DCCCLXXXVIII
Ab urbe condita1641
Ерменски календар337
ԹՎ ՅԼԷ
Асирски календар5638
Балиски календар809–810
Бенгалски календар295
Берберски календар1838
Будистички календар1432
Бурмански календар250
Византиски календар6396–6397
Кинески календар丁未(огн. коза)
3584 или 3524
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3585 или 3525
Коптски календар604–605
Етиопски календар880–881
Еврејски календар4648–4649
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера944–945
 - Сачка ера809–810
 - Кали-југа3988–3989
Холоценски календар10888
Ирански календар266–267
Исламски календар274–275
Јапонски календарНина 4
(仁和4年)
Јавански календар786–787
Јулијански календар888
DCCCLXXXVIII
Корејски календар3221
Мингуо-календар1024 пред Р. Кина
民前1024年
Нанакшахи−580
Селевкидски календар1199/1200 г.г.
Тајландски сончев календар1430–1431
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1014 или 633 или −139
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1015 или 634 или −138

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6396 и 6397 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5638 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4648 и 4649 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1641.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 888 година се протега во 3524 и 3525, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3584 и 3585 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1431. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 274 и 275 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   888 на Ризницата ?